ניתוח מעקפים

מהו ניתוח מעקפים, ומדוע הוא נחוץ?

טרשת העורקים היא מחלה הנגרמת משקיעת שומנים בדופן כלי הדם העורקיים, היא נובעת ממספר רב של גורמי סיכון ידועים, ובהם גנטיקה, סכרת, עישון, יתר לחץ דם, השמנת יתר, וחוסר פעילות גופנית.

כאשר המחלה הטרשתית מתקדמת בעורקי הלב, היא יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים:
כאבים בחזה
– תעוקה, היכולה להופיע במאמץ או אף במנוחה. הופעת תעוקה במנוחה הינו סימן לחומרה, ומחייב פניה מיידית לרופא.
התקף לב – אוטם שריר הלב, ייגרם כאשר אזור עם היצרות חמורה בעורק נחסם לחלוטין, לרוב ע"י קריש דם זעיר.

בעוד שתעוקה במאמץ מכוונת לבירור מחוץ למסגרת בית חולים (מבחן מאמץ, אקו לב או מיפוי במאמץ וכו'), באירוע של כאב במנוחה כדאי להגיע במהירות האפשרית למיון על מנת לאבחן אם מדובר בהתקף לב או לא.


במיון יבוצעו בדיקות דם ואקג על מנת להחליט אם יש להתקדם מייד לצינתור.

על מנת לייצר את מפת כלי הדם בלב, עם ההיצרויות שבהם – דרוש צינתור לפני ניתוח המעקפים. הצינתור מאפשר למנתח לתכנן במדוייק את הפיתרון הניתוחי.

מהו ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים הינו ניתוח לב שבו עוקפים את מקומות ההיצרות בכלי הדם שזוהו בצינתור.

לצורך ביצוע המעקפים לוקחים כלי דם ממקומות שונים בגוף.

ניתוח המעקפים הוא הבחירה המועדפת בכל המיקרים בהם מחלת עורקי הלב היא מורכבת ומסובכת.

מספר האפשרויות לבצע מעקפים שונים הוא גדול ביותר. כאן נדרשים נסיונו ומיומנותו של המנתח על מנת לתכנן ולבצע את הניתוח האידיאלי עבור המטופל

מהלך ניתוח המעקפים

הניתוח מתחיל בפתיחת בית החזה, בחתך במרכז ולאורך עצם החזה. במקביל – מכינים את כלי הדם שישמשו לביצוע המעקפים – עורקים או ורידים בשלב הבא פותחים את שק (קרום) הלב, חושפים את הלב, ומחברים את הלב וכלי הדם הגדולים היוצאים ממנו למכונת לב ראה

הלב החשוף מחובר למכונת לב ראה

הכנת כלי הדם לביצוע המעקף ותחילת התפירה

נתוח מעקפים ללא מכונת לב ריאה

(Off-Pump Coronary Artery Bypass Grafting)
קיימת אפשרות לנתח ללא מכונת לב ראה. טכניקה זו היתה בעבר פופלרית יותר, אך בעשור האחרון פחות ופחות משתמשים בה. עדיין ישנם מצבי קיצון – כמו הסתיידות קשה של אבי העורקים למשל, בהם שליטה בטכניקה יכולה להציל חיים.
לצורך ביצוע ניתוחים אלו פותח מיכשור מיוחד, מבוסס ואקום, על מנת לייצב את הלב, ולחשוף ולייצב את אזורי ההשקות.

החשיבות בבחירת המנתח

תהליך ניתוח הנתונים וקבלת ההחלטה על ביצוע הניתוח ואופן ביצועו אינם לגמרי פשוטים ובוודאי לא מובנים מאליהם.
לאחר קבלת האינפורמציה המלאה מהקרדיולוג, צריך המנתח המנוסה להביא בחשבון את כלל הנתונים, את צרכי וציפיות המטופל, ואת האפשרויות לבצע את הניתוח המיטבי עבור המטופל בהתאם למבנה גופו ורצונותיו.
התאמה אישית היא אלמנט מרכזי בתכנון הניתוח, ויכולות ביצוע מגוונות של מנתח מנוסה ומיומן הן תנאי הכרחי להצלחת הניתוח. לא לחינם נחשב ניתוח המעקפים לאחד הניתוחים העדינים והקשים לביצוע, והצלחתו מותנית במידה רבה מאד בכישורי המנתח המבצע.
בעוד ברוב המקרים ההחלמה לאחר הניתוח אינה מסובכת, ישנם לא מעט מטופלים, עם בעיות רקע שונות אך גם בלעדיהן, שנדרשת עבורם יכולת טיפולית רפואית גבוהה במיוחד, וגם כאן על המטופל לבחור במנתח ובמערכת שידעו לתת גיבוי ומענה מיטביים בשעת הצורך.

גם עבור חולים שהשתחררו ללא סיבוכים, נדרשת תשומת לב רבה: ישנו מעקב מרפאה המתקיים במועדים קבועים מראש, שבועיים וחודש לאחר הניתוח, לבדיקת פצעי הניתוח, קצב ההחלמה, זיהוי מוקדם של בעיות ומניעת החרפתן, טיפול בבעיות או סיבוכים, איזון תרופתי, וקביעת המשך המעקב לו זקוק המטופל.
מאד רצוי שהמנתח יהיה זה שמבצע את הביקורת שיגרתית ראשונית, וחיוני אף יותר – שד"ר כסיף יהיה מעורב בכל תופעת לוואי או סיבוך, על למנוע הופעת בעיות שיקשו על ההחלמה, ולהתוות את הדרך להמשך התאוששות תקין וחזרה לחיים מלאים ומספקים.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

Записаться на прием можно по телефону

Так же Вы можете оставить свои данные в форме ниже: